z zamiłowania do piłki nożnej
Menu
0 Comments

By John Perry from Hattiesburg, MS, USA (Poland v. Columbia: Columbia 3, Poland 0) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Podczas tegorocznego mundialu w Rosji, pogrążył polską reprezentację. Dzisiaj znamy go jako jednego z liderów Juventusu, jak i Kolumbii. Jednak Juan Cuadrado doświadczył w swoim życiu naprawdę wiele, a co więcej, jego droga na piłkarski szczyt wcale nie była łatwa.

Bieda i rodzinna tragedia

Matka, będąca sprzątaczką i ojciec pracujący jako kierowca, nie napawają optymizmem. Rodzina Kolumbijczyka nie należała do bogatych. Młody Juan Cuadrado już od dziecka interesował się piłką nożną. Jego pierwszą miłością był… Manchester United, któremu bardzo kibicował i nie ukrywał, że chciałby kiedyś zagrać w trykocie „Czerwonych Diabłów”. Żeby nikt nie myślał, że dzieciństwo skrzydłowego „Juve” było sielanką, to ów nie było. Gdy miał zaledwie cztery lata, jego ojciec został zamordowany przez gang i młody Latynos był zmuszony wychowywać się u boku matki. Tragedia rozegrała się na oczach dziecka, które ukryło się pod łóżkiem. Niestety tata Cuadrado został zastrzelony. Jeszcze bardziej boli fakt, że sprawcy tego czynu nigdy nie stanęli przed sądem.

Kolejne problemy

Coraz ciężej było wiązać koniec końcem – pieniądze Marceli po prostu nie starczały na utrzymanie syna. W końcu wybucha wojna domowa, która trwa dziesięć lat. Najwięcej ginie cywili. Matka Juana podjęła kluczową decyzję – znalazła nową pracę w lodziarni, ale wiązało się to z rozłąką. Cuadrado trafił pod opiekę swojej babci, a ta zaszczepiła w nim pasję do futbolu i Kolumbijczyk zaczął uczęszczać do szkółki piłkarskiej. Uczył się, trenował i… pakował banany, aby pomóc swojej matce w dorywczej pracy, bowiem ta gdy kończyła pracę w lodziarni, sprzedawała świeże owoce.

(NIE)Dojrzały

Trudno powiedzieć by dziecko było dojrzałe, ale prawdopodobnie śmierć ojca, pozwoliła Juanowi szybciej dojrzeć i zrozumieć niektóre sprawy. Wkrótce podjął ważną decyzję, gdyż zmienił klub i zaczął reprezentować barwy Athletico Uraba. Tam co prawda zaczynał jako napastnik, jednakże sztab szkoleniowy zdecydował się by grał na pozycji pomocnika i to okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W Urabi grał pierwsze skrzypce, a to zaowocowało przejściem do Rionegro. W ojczyźnie dobitnie utwierdził w przekonaniu, że ma papiery na topowego gracza. Natomiast kontrakt z Medellin podpisany w 2008 roku otworzył mu drzwi do gry na Starym Kontynencie. 

Podbój Europy

Nie warto wspominać o wcześniejszych epizodach 30-latka. Poważne granie w Europie zaczął we Fiorentinie, w której spisywał się naprawdę dobrze. We Florencji zdobył 20 goli i trafił do londyńskiej Chelsea. W stolicy nie zachwycał i przełomowym okazało się wypożyczenie do Juventusu, w którym odżył na nowo. Jest ważnym elementem w układance Massimiliano Allegriego i wiele wskazuje na to, że Juan Cuadrado pozostanie w stolicy Piemontu na dłużej. Trzykrotny mistrz Włoch, trzykrotny zdobywca Pucharu Włoch, Superpuchar Włoch czy finał Ligi Mistrzów… – to tylko nieliczne z laurów kolumbijskiego zawodnika. 

Życie Prywatne

Cechują go łagodność i opanowanie. Lubi muzykę i książki. Szybko się uczy i jest niezwykle kreatywny. O ile pochodził z ubogiego środowiska, tak nie wyszło mu to na złe, a wręcz przeciwnie przyczyniło się do jeszcze większej determinacji. Oczywiście wciąż w głowie pozostaje mu sytuacja sprzed laty, gdy zginął jego ojciec, ale to tylko podbudowało go psychicznie. Juan Cuadrado bardzo przywiązał się też przede wszystkim do mamy – „Była dla mnie zarówno mamą, jak i tatą.” – taka rodzina to skarb!

LOTTO Ekstraklasa wcale nie jest nudna!

Chcesz wesprzeć nasz ambitny projekt? Podobają Ci się nasze artykuły i chcesz więcej? Koniecznie zajrzyj tutaj! Jeśli nie wiesz czy warto, udostępnij nasz artykuł dalej, a również bardzo pomożesz! 🙂

Link: PROJEKT LOTTO EKSTRAKLASA

 

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o